Nie da się ukryć — i wie to każdy introwertyk — że introwertyzm może utrudniać proces układania sobie z kimś życia. Mam na myśli to, że skoro większość osób to albo ekstrawertycy, albo niepełni, ale jednak bardziej ekstrawertycy niż introwertycy i skoro żyjemy w świecie promującym ekstrawertyzm, to bywa, że introwertyk nie jest zbyt ciekawym kandydatem na partnera życiowego. Mężczyźni introwertycy mają pod tym względem chyba jeszcze gorzej niż kobiety. Trzeba jednak umieć znaleźć we wszystkim plusy, więc proponuję kobietom listę dziesięciu powodów, dla których warto związać się z introwertycznym mężczyzną.
1. Introwertyk, dzięki pewnym cechom osobowościowym, może być świetnym rozmówcą: nie ma zwyczaju przerywać, gdy ktoś mówi, uważnie słucha drugiej osoby, dostrzega detale, które mało kto dostrzega, sam z reguły mówi powoli i robi to wtedy, kiedy ma dobrze przemyślane to, co chce powiedzieć. Każda z was zapewne marzy o kimś, kto będzie cierpliwie was wysłuchiwał i rozumiał — przy introwertyku jest duża szansa, że taka potrzeba zostanie dogłębnie zaspokojona!
2. Jako że introwertyk z natury jest po prostu wierniejszy (niechętnie poszukuje zmian, mocniej się przywiązuje) i nie szlaja się bez konkretnego celu po mieście w poszukiwaniu wrażeń, nie zwiedza knajp, a imprezy do białego rana, suto zakrapiane alkoholem, to ostatnie miejsce, w którym można go znaleźć, jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że cię zdradzi. Będzie miał bowiem mniej okazji do zdrady. Wiadomo — najważniejsze jest, by nie mieć w sobie żadnej chęci do zdrady, ale w życiu bywa tak, że czasem chęci występują dopiero po pojawieniu się okazji. Introwertyk w dodatku jest zamknięty w sobie, gdy ma kontakt z obcymi, i raczej nie będzie skory do poznawania nieznajomych dziewczyn, a już na pewno nie będzie się im jawił jako łakomy kąsek. Powiedz sama — na większość dziewczyn działają przebojowi i wygadani, a nie wyciszeni i unikający szaleństw mężczyźni, prawda?
3. Wyraz introwertyzm pochodzi z łaciny: intra — „wewnątrz” i vertere — „zwracać się”. Oznacza to, że introwertyk wiele czasu przebywa wewnątrz siebie, a co za tym idzie — ma bardzo bogate życie wewnętrzne, które od dzieciństwa pielęgnuje. Jeżeli więc szukasz kogoś, kto ma coś ciekawego do powiedzenia na wiele tematów, kto zaskoczy cię swoimi przemyśleniami lub pomysłami, to introwertyk umili ci podróż przez życie. Koniecznie pamiętaj o tym, co powiedział Stephen Hawking: „Ciche osoby mają najgłośniejsze umysły”!
4. W świecie, w którym liczy się szybkość, w którym wszystko ma być na już, a najlepiej na wczoraj — szczególnie gdy idzie o zarabianie pieniędzy — trzeba kiedyś odetchnąć, wrzucić na luz i delektować się spokojem. Jest to jedyny sposób, żeby nie zwariować, bo mało kto jest w stanie wytrzymać całe życie na pełnych obrotach. I tu z pomocą może przyjść partner introwertyk. Będzie oazą spokoju w twoim życiu, będzie wprowadzał pewien ład i porządek, w którym można odpocząć po szalonym dniu w pracy, po niekończących się spotkaniach z uciążliwymi klientami, roszczeniowymi petentami, bubkowatymi biznesmenami czy upierdliwymi szefami. Spokój introwertyka z pewnością udzieli się także tobie, sprawiając, że dobrze wypoczniesz przed kolejną walką ze światem.
5. Jeżeli lubisz od czasu do czasu wyskoczyć do koleżanek na ploty lub po prostu pobyć sama i chciałabyś, by twój partner nie miał nic przeciwko, to z introwertykiem będziesz mieć pod tym względem idealnie. On nie tylko nie będzie miał nic przeciwko, lecz także będzie cię zachęcał, żebyś czasem wyrwała się z domu, żebyś odwiedziła swoje dawno niewidziane koleżanki lub zaprosiła je i zamknęła się w drugim pokoju, dlatego że wtedy i on będzie mógł pobyć samemu. Krótko mówiąc, introwertyk z radością da ci pewną swobodę, nie będzie trzymał cię na uwięzi, a niewiele jest gorszych rzeczy niż zaborczy partner, który chciałby spędzać z tobą każdą minutę waszego wspólnego życia.
6. Wkurzają cię faceci, którzy chwalą się kolegom intymnymi szczegółami swoich związków? Jest na to rada — na partnera wybierz introwertyka! Po pierwsze dlatego, że choćby statystycznie introwertycy mają mniej znajomych, którym mogliby ewentualne pikantne detale wyjawić, a po drugie dlatego, że introwertycy nie chlapią jęzorem na prawo i lewo, ważą wypowiadane słowa i przede wszystkim myślą o tym, co chcą powiedzieć. Możesz być więc pewna, że zanim twój partner introwertyk zdradzi kolegom jakiś ciekawy epizod z waszego życia, to trzy razy się nad tym zastanowi.
7. To, co opisałem we wcześniejszym punkcie, docenisz także w innych momentach. Introwertycy nie należą do osób łatwo rzucających mocne oskarżenia bez powodu lub mówiących i robiących pod wpływem emocji rzeczy, których później należałoby się wstydzić. Dzięki temu jest duża szansa na ograniczenie ostrych i widowiskowych dla otoczenia kłótni w waszym związku, w czasie których padają ciężkie słowa, zbyt ciężkie, by naprawić je potem nawet najszczerzej wypowiedzianym „Przepraszam!”. Zamiast tego częściej możesz liczyć na spokojne rozwiązywanie wszelkich konfliktów, co w dłuższej perspektywie może być dla was zbawienne.
8. Introwertycy to ludzie bardzo kreatywni, o czym świadczy chociażby rzesza artystów, którzy byli introwertykami. A zdecydowanie lepiej mieć raczej kreatywnego partnera niż nie. Nie muszę chyba przekonywać, jak korzystnie może to wpłynąć na związek. Na pewno introwertyk nie będzie cię codziennie dokądś zabierał, żebyście szaleli i spędzali czas w ciekawych miejscach z ciekawymi ludźmi, ale jeżeli już cię dokądś zabierze, to jego kreatywność pozwoli mu sprawić, byś zapamiętała to wyjście na długo. Być może zrobi coś romantycznego, o czym zawsze marzyłaś, może podaruje ci kwiaty, gdy się tego najmniej spodziewasz, lub oświadczy ci się tak, jak jeszcze nikt tego nie zrobił?
9. Z kreatywności wynika również inna korzyść — właściwie każdy ma momenty, kiedy lubi posiedzieć w domu. Jako że introwertyk też to lubi i w dodatku, jako się rzekło, jest kreatywny, nie będzie problemu z odpowiednim wykorzystaniem tego czasu na jakąś wspólną aktywność. On ma dziką przestrzeń okołodomową doskonale obłaskawioną, bo to jest jego naturalne królestwo, więc wie, jak ją wykorzystać. Jeżeli będzie taka konieczność, z pewnością zapewni jakąś rozrywkę tobie i pozostałym domownikom (na przykład waszym dzieciom), tak żebyście mogli przyjemnie spędzić czas we własnym gronie, dobrze się bawiąc i zapominając o Bożym świecie.
10. I na koniec chyba najważniejszy punkt — introwertyk dosyć długo się oswaja z drugim człowiekiem, ale kiedy już to zrobi i kiedy zdobędzie się jego przyjaźń, można być pewnym, że będzie to mocna i bardzo dobra relacja. Introwertycy w relacjach zdecydowanie nad ilość przekładają jakość. Wolą pogłębiać już istniejące znajomości niż wikłać się w nowe. Potrafią się dla tych nielicznych, ważnych osób w ich życiu poświęcać, co sprawia, że posiadanie introwertycznego przyjaciela jest jak sztabka złota, a posiadanie introwertycznego partnera życiowego — to już właściwie cały skarb!