W poprzednim swoim tekście reklamowałem pierwsze trzy teksty napisane dla czasopisma Któż jak Bóg”. Od tamtego wpisu minęło sporo czasu, a ja zdążyłem napisać pięć kolejnych tekstów. Poniżej reklamuję każdy z nich. Dodaję także linki do księgarni, by kto chciał, mógł zamówić konkretny numer tegoż czasopisma. Kosztuje jedynie 5 złotych, a treść, nawet pomijając mój tekst, jest zdecydowanie tego warta.
4. Pochwała zwyczajności
Ks. Jan Kaczkowski, zmarły przed rokiem, opowiadał, że w młodości trafił na zlot charyzmatyków. Świadectwa ludzi, którzy tam przybyli – niejednokrotnie niezwykle wierzących i pobożnych – brzmiały bardzo podobnie: „Byłem zwykłym niedzielnym katolikiem, chodziłem do kościoła, a nagle spotkałem wspólnotę XYZ, przyleciał anioł, palnął mnie skrzydłem, jestem kompletnie odnowiony i zupełnie inny”. Ks. Kaczkowski wyczuwał w tym pewną pogardę dla mas katolickich, które uświęcają się, chodząc co niedzielę do kościoła. Myślę, że jest w tym jakieś niebezpieczeństwo, gdy człowiek odrzuca zwyczajność jako coś, co nie pomaga albo wręcz przeszkadza w rozwoju duchowym, i uparcie szuka niezwykłości doznań.
Więcej w numerze 4/2017.
5. Wszyscy jesteśmy żołnierzami Chrystusa
Niedawno był 15 lipca, czyli kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem. Mało kto jednak wie, że ta data jest związana również z innym ważnym dla nas, chrześcijan, wydarzeniem. Otóż tego dnia 1099 roku Gotfryd z Bouillon, dowodzący armią krzyżowców w pierwszej krucjacie, w niemiłosiernej spiekocie bliskowschodniego słońca i gryzącym gardło pyle odbił z rąk muzułmanów upragnioną przez europejskich rycerzy Jerozolimę. O krucjatach można by długo rozmawiać, burząc przy okazji wiele mitów na ten temat, ale można też posłużyć się tą historią, by idee poświęcenia, zdobywania oraz walki (duchowej) dla Boga wcielić w nasze życie.
Więcej w numerze 5/2017.
6. Czego możemy nauczyć się od aniołów?
Tajemniczym światem aniołów interesujemy się z wielu powodów. Myślę, że warto swoje zainteresowanie tym temat przełożyć na spojrzenie, które pozwoli nam czegoś się od aniołów nauczyć, bo w końcu o to chyba chodzi.
Więcej w numerze 6/2017.
7. Jubileusz rozwodu
Kończy się rok 2017, który został ogłoszony Rokiem Reformacji. Dokładnie 500 lat temu bowiem Marcin Luter przybił swoje 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze. Ja mam pewien problem z hucznym obchodzeniem tego jubileuszu, nie tylko jako katolik, co jest dosyć naturalne, lecz także jako chrześcijanin, przynajmniej próbujący spojrzeć na tę kwestię obiektywnie.
Więcej w numerze 1/2018.
8. Chrystus, o którym nie usłyszysz w kościele
Mamy w Kościele problem. Wbrew temu, co mówi się na religii w szkołach czy na kazaniach w kościołach, i wbrew temu, co pisze się w emocjonalnie pobożnych tekstach, wbrew słodziutkim obrazkom okraszonym błyszczącymi serduszkami Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg-Człowiek, nie był potulnym barankiem, miłym dla ludzi i łagodnym, zawsze gotowym do przytulania.
Więcej w numerze 2/2018.